top of page

Zakończenie projektu Pełnosprawni Obywatele…

28 listopad 2014r.

Z dniem 28.11.2014r. zakończyła się realizacja projektu „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych”. Projekt realizowany był od lipca 2014r. w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014 współfinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski. Ostatnim akcentem realizacji projektu była uroczysta prezentacja szerokiej publiczności Multimedialnego Przewodnika Historycznego Regionu Tarnowskiego. Przewodnik stworzyli w niemal stu procentach uczestnicy projektu, osoby niepełnosprawne ze względu na zaburzenia psychiczne i niepełnosprawność intelektualną. W przewodniku (wydanym w postaci strony internetowej, www.przewodnikhistoryczny.pl) znajdziemy dokumentację fotograficzną najważniejszych historycznie miejsc regionu tarnowskiego. Przewodnik podzielony jest na działy tematyczne, zgodnie z tematyką przeprowadzanych w ramach projektu warsztatów teoretycznych. Mamy więc fotografię miejsc historycznych, miejsc pamięci z okresu do XIXw, I Wojny Światowej, II Wojny Światowej, miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918r oraz miejsc związanych z historią i kulturą tarnowskich Żydów. Prezentacji przewodnika dokonali wspólnie koordynator, trenerzy oraz przedstawiciel uczestników. Na zakończenie uroczystości uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk pani prezes Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z zasobów Multimedialnego Przewodnika Historycznego Regionu Tarnowskiego.  Przypominamy, iż wszystkie zdjęcia zawarte w przewodniku udostępnione są na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Pełnosprawni Obywatele – Premiera MULTIMEDIALNEGO PRZEWODNIKA HISTORYCZNEGO REGIONU TARNOWSKIEGO

27 listopad 2014r.

Pięć miesięcy wytężonej pracy, setki przejechanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych miejsc pamięci, tysiące wykonanych zdjęć… To wszystko złożyło się na powstanie Multimedialnego Przewodnika Historycznego Regionu Tarnowskiego, dzieła w stu procentach stworzonego przez osoby niepełnosprawne, uczestniczące w projekcie „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych”. Wszystkie zdjęcia zawarte w przewodniku udostępnione są na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Zapraszamy do korzystania z zasobów Przewodnika!

 

www.przewodnikhistoryczny.pl

 

Realizacja projektu współfinansowana jest przez Muzeum Historii Polski w ramach programu operacyjnego Patriotyzm Jutra 2014.

W Muzeum Auschwitz Birkenau

3 listopad 2014r.

W dniu 30 października uczestnicy projektu „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych” wraz z trenerami wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Oświęcimia. Uczestnicy zwiedzali niemiecki obóz zagłady Auschwitz Birkenau. Muzeum KL Auschwitz mimo przygotowania merytorycznego przed wyjazdem zrobiło na uczestnikach projektu wielkie wrażenie. Wizyta w muzeum, jak i namacalne dowody zbrodni nazistowskiej pozostaną w świadomości uczestników wyjazdu na zawsze. Wyjazd był doskonałą lekcją historii i tolerancji dla osób niepełnosprawnych.

Realizacja projektu współfinansowana jest przez Muzeum Historii Polski w ramach programu operacyjnego Patriotyzm Jutra ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Intensywne prace nad Przewodnikiem

24 październik 2014r.

Trwają intensywne prace nad tworzeniem Multimedialnego Przewodnika Historycznego Regionu Tarnowskiego. Przewodnik tworzony jest w ramach realizacji projektu Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych”. Uczestnicy projektu wraz z trenerami przemierzają pobliskie miejscowości w poszukiwaniu najciekawszych historycznie obiektów. Ostatni wyjazd to Zbylitowska Góra (Buczyna) Tarnów (stary cmentarz) oraz Skrzyszów (Las Kruk). Podczas najbliższego wyjazdu historycznego będziemy szukali śladów Żydów i Romów w regionie. A już 30 października grupa projektowa wraz z trenerami uda się na wyjazd edukacyjny do muzeum Auschwitz Birkenau.

Wrześniowe zajęcia w ramach projektu Pełnosprawny Obywatel

2 październik 2014r.

W miesiącu wrześniu zajęcia projektu „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych” odbywały się w tematyce II wojny światowej. Poza rajdem szlakiem Batalionu Barbara (relacja we wcześniejszych postach) uczestnicy odwiedzili m.in. Radłów (rekonstrukcja Bitwy Radłowskiej), Tarnów (miejsca pamięci i męczeństwa z czasów II wojny światowej), Zbylitowską Górę czy Pogórską Wolę. Wszędzie dokonywano dokumentacji fotograficznej, która posłuży do wykonania Multimedialnego Przewodnika Historycznego Regionu Tarnowskiego. Do wyjść uczestnicy byli merytorycznie przygotowywani podczas zajęć teoretycznych (historyczno-patriotyczne oraz obywatelskie). Frekwencja podczas zajęć była bardzo wysoka, widać duże zaangażowanie uczestniczących w projekcie osób, co bardzo cieszy prowadzących zajęcia trenerów. A już w październiku- bardzo ciekawa tematyka- Żydzi i Romowie- związki historyczne z regionem tarnowskim. Odwiedzimy z aparatami fotograficznymi m.in. Tarnów, Bobową, Dąbrowe Tarnowską czy muzeum Romów. A pod koniec października wyjazd do muzeum Auschwitz Birkenau. Tak więc atrakcyjnych form edukacji historycznej i obywatelskiej ciąg dalszy.

Rajd historyczno - patriotyczny "Szlakiem Batalionu Barbara"

5 wrzesień 2014r.

W dniach 3-4 września 2014r. uczestnicy projektu „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych” brali udział w rajdzie „Szlakiem Batalionu Barbara”. Uczestnicy projektu wraz z trenerami odwiedzili najważniejsze miejsca związane z działalnością batalionu. W pierwszy dzień, wraz z przewodnikiem odwiedzono miejscowość Jamną, Żurową, Ciężkowice, Pławną. Po noclegu (bacówka na Brzance) uczestnicy udali się w dalszą drogę (przez Ratówki, Burzyn aż do Tuchowa). Wyprawa była wspaniałą, naoczną lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicy, mimo zmęczenia wielogodzinną wędrówką wykazywali duże zaangażowanie i ciekawość tematem działalności partyzanckiej w regionie tarnowskim. Rajd okazał się wielkim sukcesem organizacyjnym i edukacyjnym. Dopisała również pogoda. Strudzeni lecz szczęśliwi Pełnosprawni Obywatele powrócili do domów bogatsi o wiedzę, doświadczenie, nowych przyjaciół oraz wielkie ilości grzybów, którymi hojnie obdarował ich ten sam las, który 70 lat temu dawał schronienie bohaterskim partyzantom.

Batalion Barbara to najbardziej znana formacja wojskowa działająca pod szyldem AK w rejonie tarnowskim. I Batalion 16 p.p. AK „Barbara” pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”został zmobilizowany do działań bojowo – dywersyjnych w ramach akcji Burza. Mobilizacja „Barbary” wyznaczona została na 6 sierpnia 1944 roku w rejonie leśniczówki Podlesie Górne koło Machowej na wschód od Tarnowa, gdzie zameldowało się większość żołnierzy z poszczególnych placówek AK Tarnowskiego Inspektoratu. Inni żołnierze, drużyny i kompanie dołączały do batalionu już w czasie działań bojowych. Batalion w okresie trzymiesięcznych działań przeszedł szlak bojowy od Podlesia koło Machowej przez Świniogórę, Księże Podlesie, Dobrocin, Żurową, Ratówki, Rychwałd, Suchą Górę, po Jamną. 25 września 1944 roku na Jamnej batalion stoczył największy, regularny bój z kilkakrotnie większymi siłami hitlerowskimi. Trzymiesięczny szlak bojowy „Barbary” był znaczony licznymi działaniami bojowymi, zasadzkami oraz działalnością dywersyjną, co wiązało skutecznie duże siły niemieckie i było przyczyną dotkliwych strat hitlerowców na tyłach frontu, który od dłuższego czasu zatrzymał się na linii rz. Wisłoki. Stan batalionu na przestrzeni swojej działalności liczył od 500 do 700 ludzi. Działalność partyzantów krzepiła ducha i niosła nadzieję na rychły koniec wojny i wolną Polskę. 52 żołnierzy I Batalionu „Barbara”16pp AK oddało życie - poległo w walce lub zostało zamordowanych przez hitlerowców w więzieniu i obozie zagłady Gross - Rosen.

Sierpniowe działania projektowe

1 wrzesień 2014r.

Sierpień był drugim miesiącem merytorycznych działań realizowanych w ramach projektu „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych”. Podczas sierpniowych zajęć teoretycznych uczestnicy projektu poznawali historię regionu tarnowskiego w czasie trwania I Wojny Światowej. Region tarnowski był miejscem zaciekłych walk (front wschodni) podczas Wielkiej Wojny. O okrucieństwach wojny wciąż przypominają niezliczone cmentarze i miejsca pamięci związane z I Wojną Światową. Tworzony w ramach zajęć praktycznych Multimedialny Przewodnik Historyczny Regionu Tarnowskiego ukierunkowany był właśnie na odwiedzanie, dokumentację fotograficzną oraz drobne prace porządkowe na cmentarzach i miejscach pamięci dotyczących I Wojny Światowej. Jesteśmy mocno podbudowani postawą i zaangażowaniem w zajęcia osób niepełnosprawnych uczestniczących w projekcie. Wysoka frekwencja podczas warsztatów tak historycznych jak i świadomości obywatelskiej i patriotycznej oraz zapał uczestników przy tworzeniu Przewodnika są dla trenerów i osób zarządzających projektem świetną nagrodą i motywacją do jeszcze lepszej pracy.

Wrześniowe zajęcia warsztatowe (tematyka II Wojny Światowej w Regionie Tarnowskim) zapowiadają się równie ciekawie. Poza warsztatami stacjonarnymi i praktycznymi odbędzie się również dwudniowy rajd szlakiem bohaterskiego „Batalionu Barbara”.

Prace nad Multimedialnym Przewodnikiem Historycznym Regionu Tarnowskiego

11 sierpień 2014r.

Uczestnicy projektu „Pełnoprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych” poza warsztatami stacjonarnymi podnoszącymi poziom ich wiedzy uczestniczą także w praktycznych warsztatach multimedialnych. Warsztaty mają na celu namacalne i naoczne obcowanie z historią regionu. Osoby niepełnosprawne wraz z trenerami odwiedzają miejsca związane z historią regionu tarnowskiego zgodnie z harmonogramem tematycznym przyjętym na etapie planowania projektu. W miesiącu lipcu tematyką był region tarnowski w średniowieczu i czasach wcześniejszych. Osoby niepełnosprawne uczestniczące w projekcie odwiedziły więc zamki na Górze Św.Marcina, w Czchowie, Melsztynie, odbyto spacer śladami Św.Świerada czy spacer po tarnowskiej Starówce. Każde wyjście na warsztaty praktyczne jest dokumentowane fotograficznie przez uczestników projektu. Produktem finalnym będzie Multimedialny Przewodnik Historyczny Regionu Tarnowskiego zawierający prace fotograficzne osób niepełnosprawnych. Przewodnik oraz zawarte w nim prace fotograficzne zostanie udostępniony na licencji Creative Commons 3.0 Polska.

 

Projekt „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych” odbywa się w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014 i współfinansowany jest przez Muzeum Historii Polski ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działania projektowe w lipcu

1 sierpień 2014r.

Lipiec był pierwszym miesiącem działań warsztatowych w ramach realizacji projektu „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych”. Pełną parą ruszyły warsztaty teoretyczne, tak z zakresu świadomości obywatelskiej jak i z obszaru poznawania historii regionu tarnowskiego. Warsztaty cieszą się dużym powodzeniem, frekwencja jest stuprocentowa a zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy przez osoby niepełnosprawne wprawiają w zadziwienie i zachwyt prowadzących zajęcia trenerów. Rozpoczęły się również prace nad tworzeniem Multimedialnego Przewodnika Historycznego po regionie tarnowskim. Uczestnicy projektu uczą się tajników fotografii, biorą udział w wyprawach do ważnych historycznie miejsc w regionie, dokumentują fotografią poznawane zabytki. Zgodnie z harmonogramem, miesiąc lipiec poświęcony był na poznanie czasów najdawniejszych regionu, stąd też wyprawy na ruiny zamku na Górze Św. Marcina, do Czchowa, Dębna czy na tarnowską Starówkę. A już w sierpniu w ramach realizacji projektowego harmonogramu- tematyka setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. Zabytków z tego okresu na naszym terenie nie brakuje, w końcu okolice Tarnowa były obszarem przez które przechodził front wschodni Wielkiej Wojny. W lipcu uczestnicy projektu brali też udział w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa, o którym piszemy w osobnym artykule.

 

 

Projekt „Pełnosprawni Obywatele – warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych” odbywa się w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014 i współfinansowany jest przez Muzeum Historii Polski ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełnosprawni Obywatele w Krakowie

11 lipiec 2014r.

W ramach realizacji projektu z programu Patriotyzm Jutra pt "Pełnosprawni obywatele - warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych" uczestnicy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa. Mimo niesprzyjającej aury udało się zrealizować cały zaplanowany program wyjazdu. Jako, że w ramach warsztatów stacjonarnych/teoretycznych przerabiamy w miesiącu lipcu tematy z zakresu "średniowiecze i czasy wcześniejsze" program wyjazdu zawierał głównie elementy historii dawniejszej. Dzięki naszemu przewodnikowi odbyliśmy podróz w czasie od założenia Grodu Kraka aż po czasy największej świetności, kiedy na Wawelu rezydowali królowie, a Kraków był stolicą Polski. Barbakan, Brama Floriańska, Stare Miasto, Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Sukiennice, Kościół Mariacki, to tylko niektóre ze zwiedzanych tego dnia przez uczestników projektu obiektów. Deszczowy, ale bardzo udany dzień zakończono obiadem w jednej z niezliczonych krakowskich restauracji. Po takim dniu chyba nikt z obecnych nie może powiedzieć, że historia nie jest ciekawa.

Rekrutacja zakończona. Czas na działania!

7 lipiec 2014r.

Zakończyła się rekrutacja do projektu "Pełnosprawni obywatele - warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych". Działania promocyjno - rekrutacyjne przebiegły bardzo sprawnie, akces do uczestnictwa w projekcie zgłosiło aż 25 osób. Zgodnie z przyjętymi zasadami w regulaminie rekrutacji, w przypadku spełnienia wszystkich kryteriów decydować miała kolejność zgłoszeń. I właśnie ta zasada wyłoniła dwunastkę uczestników projektu. Osoby zakwalifikowane do projektu zostały już o tym poinformowane, odbyły się też inauguracyjne zajęcia (relacja z lipcowych warsztatów wkrótce). Z pozostałych spełniających kryteria osób została utworzona lista rezerwowa. Projekt "Pełnosprawni obywatele..." którego realizacja współfinansowana jest przez Muzeum Historii Polski w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm Jutra"dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego potrwa przez pięć miesięcy (planowane zakończenie 28 listopad 2014r.)

REKRUTACJA 1-4 lipiec 2014r.

2 lipiec 2014r.

Już tylko do piątku 4 lipca można się zapisywać do udziału w projekcie "Pełnosprawni obywatele - warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych". Projekt realizowany jest w ramach organizowanego przez Muzeum Historii Polski programu "Patriotyzm Jutra". Działania projektowe ukierunkowane są na poprawę wiedzy historycznej oraz świadomości patriotycznej i obywatelskiej u osób niepełnosprawnych ze względu na zaburzenia psychiczne i/lub niepełnosprawność intelektualną. Uczestnicy muszą mieć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz zamieszkiwać na terenie powiatu tarnowskiego. Rekrutacja trwa przez 4 dni (od 1 do 4 lipca) w godzinach od 10.00 - 14.00 w siedzibie Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami, Nowodworze 64, 33-112 Tarnowiec

 

Przejdź do plakatu rekrutacyjnego klikając na poniższy przycisk!

Please reload

bottom of page