top of page

Fotocast z wyprawy historycznej po Gminie Pleśna.

29 listopad 2016r.

Zapraszamy do oglądnięcia fotocastu który powstał podczas listopadowej wyprawy historycznej po Gminie Pleśna która zrealizowana była w ramach projektu Historia Naszych Stron (Patriotyzm Jutra 2016). 

>>>FOTOCAST - GMINA PLEŚNA<<<

Zabawa Andrzejkowa

25 listopad 2016r.

W dniu 24 listopada zorganizowaliśmy na terenie DPS Nowodworze zabawę Andrzejkową dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa. Zabawa była wybitnie udana. Zapraszamy do obejżenia zdjęć z imprezy na naszym fanpage. 

Ostatnia wyprawa historyczna w projekcie Historia Naszych Stron

21 listopad 2016r.

Uczestnicy projektu Historia Naszych Stron odbyli ostatnią już wyprawę historyczną. Tym razem pod lupę wzięliśmy Gminę Pleśna. Zapraszamy do przeczytania relacji z wyprawy! 

Konkurs wiedzy historycznej

10 listopad 2016r.

Każde państwo ma własną historię. Dzisiaj w ramach "Konkursu wiedzy o historii" odświeżyliśmy okres panowania dynastii Piastów. Konkurs przeprowadził nasz pan kierownik zadając 60 pytań. Pierwsze miejsce zajęła Jola odpowiadając na prawie każde pytanie poprawnie. :) Gratulujemy wszystkim uczestnikom 

Fotocast po patriotycznej wizycie w Wojniczu

8 listopad 2016

zapraszamy do oglądnięcia fotocastu z wyprawy historycznej po Gminie Wojnicz, którą odbyli uczestnicy projektu Historia Naszych Stron (Patriotyzm Jutra 2016)

Patriotycznie i historycznie w Gminie Wojnicz

31 październik 2016r.

Uczestnicy projektu Historia Naszych Stron, czyli osoby niepełnosprawne z DPS w Nowodworzu, ŚDS w Nowodworzu oraz DPS przy PSONI Koło w  Tarnowie odbyli kolejną wyprawę historyczną, tym razem szlakiem zabytków, historii, kultury i przyrody Gminy Wojnicz. Zapraszamy na relację z wyprawy. Kliknij w link poniżej!

Zabawa z bezpiecznym dachem

25 październik 2016r.

W ramach projektu "Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem"realizowanego w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy odbywają się w małopolskich Domach Pomocy Społecznej plenery promujące efekty projektu. Jeden z nich odbył się w naszym Domu. Zawitali do nas goście z placówek z regionu tarnowskiego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

Jest ju fotocast z Zakliczyńskiej Wyprawy. Patriotyzm Jutra 2016

16 październik 2016r.

Zapraszamy państwa do oglądnięcia stworzonego przez uczestników projektu "Historia Naszych Stron" fotocastu promującego turystyczne, przyrodnicze i historyczne walory Gminy Zakliczyn. 

>>>>>FOTOCAST GMINA ZAKLICZYN<<<<<

Finał II Turnieju strzelectwa rekreacyjnego PUCHAR KRÓLA STRZELCÓW za nami!

1 październik 2016r.

W dniu 30.09.2016r. na strzelnicy rekreacyjnej w Nowodworzu odbył się finał II drużynowego turnieju strzeleckiego osób niepełnosprawnych PUCHAR KRÓLA STRZELCÓW. Jest to druga, po Nocy Świętojańskiej sztandarowa impreza organizowana przez Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami działające przy Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowodworzu. W turnieju zwyciężyli znający strzelnicę jak własną kieszeń gospodarze, czyli zespół DPS z Nowodworza. Drugie miejsce zajęli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Tarnowie, a na najniższym stopniu podium uplasowała się drużyna Warsztatów Terapii Zajęciowej MADA z Nowego Sącza. W turnieju startowało łącznie 48 zawodników reprezentujących osiem placówek udzielających pomocy osobom niepełnosprawnym z terenu Województwa Małopolskiego. Więcej o turnieju oraz zdjęcia w zakładce poniżej.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Patriotyzm Jutra 2016. Zakliczyńska wyprawa!

30 wrzesień 2016

Udaną i pełną wrażeń wyprawę po Gminie Zakliczyn odbyli w dniu 29.09 uczestnicy projektu Historia Naszych Stron. Odwiedziliśmy z naszymi aparatami fotograficznymi m.in Jamną (w tym tzw Republikę Dominikańską, kościół, miejsca pamięci związane z działalnością Batalionu ...

Rekrutacja zakończona. Czas na TURNIEJ!

6 wrzesień 2016r.

Zakończyła się rekrutacja do II Drużynowego Turnieju Strzelectwa Rekreacyjnego Osób Niepełnosprawnych "Puchar Króla Strzelców". Wszystkie osiem miejsc dla drużyn reprezentujących ośrodki i instytucje udzielające wsparcia osobom niepełnosprawnym na terenie Województwa Małopolskiego zostały zajęte. W turnieju, który odbędzie się w Nowodworzu, w dniu 30 września wezmą udział następujące drużyny: 1) DPS Nowodworze, 2) WTZ im. Jana Pawła II z Tarnowa, 3) WTZ z Woli Rzędzińskiej, 4) ŚDS Nowodworze, 5) DPS Hostel przy PSOUU - Koło w Tarnowie, 6) OREW przy PSOUU z Wolbromia, 7) WTZ Mada z Nowego Sącza, 8) SOS-W z Tarnowa. Emocji z pewnością nie zabraknie!

Turniej przeprowadzony zostanie w ramach projektu "Puchar Króla Strzelców - II drużynowy turniej strzelectwa rekreacyjnego dla osób niepełnosprawnych objętych pomocą instytucjonalną w placówkach Województwa Małopolskiego", realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Historia Naszych Stron w Gminie Tuchów

1 wrzesień 2016r.

Ostatniego dnia sierpnia odbyła się druga wyprawa szlakiem historyczno - kulturalno - przyrodniczym w ramach realizacji projektu Historia Naszych Stron. Tematyka sierpniowej wyprawy nawiązywała do walorów turystyki historycznej Gminy Tuchów. Uczestnicy wraz z przewodniczką i trenerami odwiedzili m.in : Barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. z obrazem Matki Bożej Tuchowskiej z XVI w. oraz klasztor redemptorystów z 1893 r, ratusz klasycystyczny z XIX w., kościół św. Jakuba z 1794 r. cmentarz z okresu I wojny św., Bacówkę Brzanka – schronisko turystyczne. Obiekt położony na wysokości 508 m n.p.m. pod szczytem Brzanka na Pogórzu Ciężkowickim, na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Dwór w Burzynie, kościół w Jodłówce Tuchowskiej. Uczestnicy podczas wyprawy wykonywali fotografie zwiedzanych obiektów, z których powstanie promocyjny tzw. Fotocast o Gminie Tuchów .

Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2016

Cyganie w Nowodworzu

23 sierpień 2016r.

CYGANY JADĄ to kolejna interesująca wystawa jaka możemy oglądać dzięki współpracy z Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Tym razem wystawa prezentuje nam kulturę Romów i ich obyczaje. Dodatkowo mogliśmy obejrzeć ciekawy film dokumentalny o tej tematyce a całość przybliżył na Pan Stanislaw Wasko.

Sierpniowe Historie Naszych Stron - Gmina Tuchów

11 sierpień 2016r.

Rozpoczynamy drugi miesiąc warsztatowy w ramach projektu "Historia Naszych Stron" który dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2016. Po rozpracowywanej w lipcu pod względem historyczno - kulturalno - przyrodniczym Gminie Radłów w miesiącu sierpniu przyszedł czas na Gminę Tuchów. Gmina Tuchów jest gminą bradzo atrakcyjną pod każdym względem, piękne widoki, wspaniałe zabytki, urokliwe miejsca. Wspomnijmy np o tuchowskim klasztorze Redemptorystów, zabytkowym ratuszu, pięknych dworkach m.in w Burzynie. Historię Gminy Tuchów przerabiać będziemy na zajęciach teoretycznych przez cały sierpień. Ukoronowaniem zdobytej wiedzy przez naszych uczestników będzie wyprawa szlakiem historycznym Gminy Tuchów, którą zaplanowaliśmy na 31 sierpnia. A więc do dzieła!

Rekrutacja druzyn do do projektu Puchar Króla Strzelców – II drużynowy turniej strzelectwa rekreacyjnego dla osób niepełnosprawnych objętych pomocą instytucjonalną w placówkach Województwa Małopolskiego.

10 sierpień 2016r.

Rozpoczynamy rekrutację do projektu Puchar Króla Strzelców – II drużynowy turniej strzelectwa rekreacyjnego dla osób niepełnosprawnych objętych pomocą instytucjonalną w placówkach Województwa Małopolskiego. Drużyny zgłaszać można do 31 sierpnia! Zgłoszenia wstępne przyjmuje koordynator projektu pod nr telefonu 696964202

Projekt skierowany jest do 48 osób niepełnosprawnych, które objęte są pomocą instytucjonalną w 8 placówkach (domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy) z terenu Województwa Małopolskiego. Każdą z ośmiu placówek, które zgłoszą się do projektu reprezentować będzie sześciu zawodników (osoby niepełnosprawne). Projekt realizowany będzie poprzez organizację na terenie strzelnicy rekreacyjnej w Nowodworzu, która powstała w 2014r. dzięki pracy i zaangażowaniu osób niepełnosprawnych, jednodniowego drużynowego turnieju strzelectwa rekreacyjnego. Będzie to już drugi turniej (zeszłoroczny okazał sie wielkim sukcesem organizacyjnym). Poza zawodami strzeleckimi jako imprezy towarzyszące odbędzie się szereg zabaw i konkursów sportowych skierowanych do osób niepełnosprawnych z drużyn startujących w II Pucharze Króla Strzelców. Zabawy i konkursy sportowe poprowadzą doświadczeni w animacji, integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych trenerzy (głównie fizjoterapeuci I terapeuci zajęciowi). Realizacja projektu ma za zadanie wsparcie aktywności i integracji społecznej osób niepełnosprawnych poprzez sport i rekreację.

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.

Fotocast - Gmina Radłów - Historia Naszych Stron

8 sierpień 2016r.

Zapraszamy do oglądnięcia fotocastu z wyprawy historycznej po Gminie Radłów. Wszystkie zdjęcia znajdujące się w fotocaście są autorstwa uczestniczących w projekcie osób niepełnosprawnych, podopiecznych placówek pomocowych regionu tarnowskiego.

Sedecznie zapraszamy!

>>>FOTOCAST-GMINA-RADŁÓW<<<

Nasi goście z Ukrainy

28 lipiec 2016

Grupa młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy, a dokładnie z miasta Biała Cerkiew zawitała dziś w nasze progi. Mogliśmy zobaczyć piękny występ, na który składały się: muzyka instrumentalna, tańce, śpiewy i recytacje. Podziwialiśmy talent młodych wykonawców, ich regionalne stroje i wzruszaliśmy się do łez. Zaprezentowali oni , chyba to co najlepsze z kultury artystycznej Ukrainy, oraz niespodziewanie także polskie piosenki. Nie zabrakło także wystawy samodzielnie wykonanych prac rękodzielniczych. Ponad godzinny występ był wspaniały. Młodzież mieszka w Tarnowie i korzysta z gościnności OHP. Dziękujemy za przepiękny występ i życzymy miłego wypoczynku w naszym kraju.

Historia Naszych Stron - relacja z radłowskiej wyprawy

21 lipiec 2016r.

Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia zdjęć z pierwszej wyprawy szlakiem historyczno - patriotycznym który odbył sie przy okazji realizacji projektu "Historia Naszych Stron" który finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2016. Kliknij poniżej by przejść na podstronkę projektu

Historia Naszych Stron

14 lipiec 2016

Pełną parą ruszyły działania w projekcie "Historia Naszych Stron" który finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2016. Aktualnie odbywają się działania stacjonarne, a więc warsztaty świadomości obywatelskiej i patriotycznej oraz warsztaty historii regionu tarnowskiego. Działania warsztatowe prowadzą doświadczeni trenerzy i edukatorzy. Podczas lipcowych zajęć historycznych tematycznie omawiana jest gmina Radłów, którą odwiedzimy już 20 lipca w ramach wyprawy historyczno - fotograficznej.  Równocześnie dziękujemy serdecznie burmistrzowi Radłowa, panu Zbigniewowi Mączce za okazaną pomoc w organizacji wyprawy. 

Wystawa Duchy Chasydów pod Bimą

10 lipiec 2016r.

W ramach współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie zorganizowaliśmy w budynku Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu wystawę pt. Duchy Chasydów pod Bimą.  Ekspozycja była wspaniałą okazją do spotkania z kulturą żydowską. O fascynującym świecie, którego już nie ma, historii, tradycji i zwyczajach Chasydów moglismy dowiedzieć się z tej bardzo interesujacej ekspozycji planszowej. 

Koniec rekrutacji - czas na działania! Rusza projekt HISTORIA NASZYCH STRON!

1 lipiec 2016r.

Do końca czerwca 2016 roku trwała rekrutacja do projektu „Historia Naszych Stron – innowacyjne warsztaty historyczno – obywatelskie dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu tarnowskiego”. Projekt finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2016. Działania rekrutacyjne zakończyły się pełnym sukcesem. Wszystkie miejsca stałych uczestników projektu są już obsadzone. Do projektu zapisały się osoby niepełnosprawne reprezentujące kilka organizacji/placówek pomocowych z regionu tarnowskiego. Kilka osób zdecydowało się być na tzw. liście rezerwowej. Skoro rekrutacja już zakończona, czas na działania. Inauguracja warsztatów już za kilka dni!

Temat wiodący w miesiącu lipcu: Gmina Radłów!

XIII Noc Świętojańska 24.06.2016r.

26 czerwiec 2016r.

Tradycyjnie już nasze Stowarzyszenie wraz z Domem Pomocy Społecznej w Nowodworzu oraz Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowodworzu organizowało imprezę integracyjną dla osób niepełnosprawnych pt. Noc Świętojańska. W tym roku pogoda wybitnie nam dopisała, dopisali również uczestnicy zabawy oraz zaproszeni goście. Wśród atrakcji czekających na naszych imprezowiczów wymienić trzeba m.in występ z sobótkowym przedstawieniem naszej grupy teatralnej Śmiałość, zawody strzeleckie oraz pokaz motorów z możliwością przejażdżki grupy motocyklowej Wataha z Tarnowa. 
Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z tegorocznej Nocy Świętojańskiej 

Piłkarze z Nowodworza na tarczy w Seni Cup

20 czerwiec 2016r.

Tym razem, mimo ambitnej postawy naszej nowodworskiej drużyny nie udało się nam sięgnąć po laury w turnieju piłkarskim osób niepełnosprawnych Seni Cup. Niepełnosprawni piłkarze z Nowodworza walczyli jak lwy, byli bardzo wymagającym przeciwnikiem dla każdej z drużyn. Zajęliśmy szóste miejsce w najsilniejszej grupie. Mimo porażki pozostawiliśmy po sobie bardzo dobre wrażenie. Za rok będzie lepiej! Zapraszamy do obejżenia galerii zdjęć z turnieju.

Rekrutacja do projektu HISTORIA NASZYCH STRON

1 czerwiec 2016

Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami rozpoczyna rekrutację do projektu „Historia Naszych Stron – innowacyjne warsztaty historyczno – obywatelskie dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu tarnowskiego”. Rekrutacja do projektu potrwa do końca czerwca 2016r. Do projektu mogą przystąpić osoby niepełnosprawne ze względu na zaburzenia psychiczne lub niepełnosprawność intelektualną, pozostające pod opieką instytucji pomocowych w powiecie tarnowskim (np. mieszkańcy domów pomocy społecznej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej czy środowiskowych domów samopomocy) w wieku od 18 lat. Projekt Historia Naszych Stron oferuje innowacyjne działania mające polepszyć wiedzę z zakresu historii regionu tarnowskiego oraz świadomość obywatelską i partiotyczną u osób niepełnosprawnych. Szczegóły pod nr telefonu 696964202 oraz pod adresem e-mail czerwonedeby.org@gmail.com. O przyjęciu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń. Serdecznie zapraszamy!

 

Projekt „Historia Naszych Stron – innowacyjne warsztaty historyczno – obywatelskie dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu tarnowskiego” dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2016

Grupa teatralna Śmiałość podsumowuje sezon

20 maj 2016r

TEATR - to nie tylko rozrywka na niższym czy wyższym poziomie, ale funkcjonuje też jako swego rodzaju nośnik wiedzy, informacji, kształtowania gustów estetycznych, światopoglądowych, a więc spełnia również niezwykle ważna funkcje formacyjną.
Oczywiście nieodłącznym elementem teatru jest publiczność. Bez niej nie ma teatru. Może to trywialne, ale w teatrze nie zawsze chodzi o sam spektakl. Czasami ważniejsze jest spotkanie !!!. W naszym Domu Pełnego Serca od lat działa grupa teatralna "Śmiałość", która przygotowuję spektakle na różne okoliczności. Z tej okazji odbyło się dziś spotkanie dla uczestników z małym poczęstunkiem. Obecna była również pani prezes Stowarzyszenia oraz kierownicy DPS, którzy podczas wspólnej rozmowy co do nowych przedstawień podsunęli kilka ciekawych pomysłów na nowe spektakle. Nasza grupa teatralna jak zawsze uśmiechnięta i gotowa do pracy Jak powiedział jeden podopieczny po zakończeniu: "Działamy, będzie ciężko, ale nie ma mocnych na nas"

Relacja filmowa z I Nowodworskiej Gry Terenowej z okazji Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych

12 maj 2016r.

Zapraszamy do oglądnięcia krótkiej relacji filmowej z I Nowodworskiej Gry Terenowej. Impreza ze wszechmiar udana, bez wątpienia godna kontynuacji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=at5z2FwCs8E&feature=youtu.be

Pierwsza Gra Terenowa z okazji Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych

11 maj 2016r.

Z okazji Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowaliśmy wspólnie ŚDS i DPS Nowodworze oraz Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami z Nowodworza - Grę terenową której celem była integracja różnych ośrodków z Małopolski, osób niepełnosprawnych i osób pełnosprawnych, zwrócenie uwagi oraz refleksji nad niepełnosprawnością. W grze wzięły udział drużyny z ŚDS w Stróżach, ŚDS w Lisiej Górze, WTZ JP2 z Tarnowa, ŚDS w Ryglicach, SOSW z Tarnowa oraz nasz ŚDS Nowodwowrze i DPS Nowodworze. Aby wygrać puchar wykonany w naszej pracowni ceramicznej oraz odnaleźć skarb dobrze ukryty na terenie naszego parku należało przejść przez wiele konkurencji takich jak : wyścig w workach, rzuty woreczkami do celu, pokonać tor przeszkód z psem przewodnikiem, bieg w spodniach zszytych wspólnymi nogawkami, toczenie piłki czy ustrzelić jak najwięcej balonów na naszej strzelnicy ale to nie wszystko trzeba było jeszcze współgrać i się integrować aby wspólnie wykonać zadanie i odnaleźć oraz
rozwiązać wszystkie zagadki ulokowane na terenie naszego parku. Udało się !!! Skarb został odnaleziony i sprawiedliwie podzielony. Wszyscy świetnie się bawili. Nagrody wręczył Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego - Jacek Hudyma ale wcześniej zgodził się pozbyć swojego krawata aby Raja - pies terapeuta mógł wskazać po zapachu odpowiednią osobę którą o to poprosiliśmy. Dziękujemy serdecznie Panu Jackowi Hudymie za przybycie do nas oraz szczególne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy Paniom Katarzynie Niemiec, Kamili Kłosowicz i Aldonie Fudalej Rzepka z SOSW za pomoc w organizacji imprezy oraz Paniom nauczycielkom i uczniom z XVI LO KP - klasy policyjnej za wolontariat, fachową pomoc i dobrą aurę Emotikon smile Dziękujemy także pracownikom DPS i mieszkańcom DPS Dom Pomocy Społecznej Nowodworze za przygotowanie imprezy, prace porządkowe, koszenie trawy, gotowanie, przygotowanie grilla i oczywiście Pani Dyrektor Marta Jamrozik oraz kierownictwu ŚDS i DPS za to że DPS znaczy DOM PEŁEN SERCA 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teledysk Stowarzyszenia na Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych.

2 maj 2016r.

Od 9 do 14 maja 2016 r. obchodzić będziemy Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. W tym czasie w powiecie tarnowskim ( woj. małopolskie )odbywać się będzie szereg spotkań i imprez z tej okazji. Wszystko po to, by pokazać, że osoby niepełnosprawne są takimi samymi ludźmi, jak każdy z nas. Z inicjatywy ŚDS w Nowodworzu po uzyskaniu zgody zespołu AKURAT nagraliśmy wspólnymi siłami ŚDS i DPS Nowodworze, WTZ w Woli Rzędzińskiej, Stowarzyszenia Dom Pod Czerwonymi Dębami oraz Szkoły w Zawadzie koło Tarnowa teledysk do piosenki pt : Akurat - Lubię mówić z tobą. Mamy nadzieję, że spodoba wam się nasza wersja teledysku do tej pięknej piosenki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I juz po Walnym

15 kwiecień 2016r.

W dniu 15 kwietnia odbyło się w siedzibie naszego Stowarzyszenia Walne Zebranie Sprawozdawcze z działalności organizacji w roku 2015. Byliśmy niezwykle jednomyślni, i przez aklamację przyjęliśmy sprawozdanie mertyoryczne, finansowe oraz komisji rewizyjnej. Przez aklamację przyjęliśmy również w nasze szeregi nowych członków, tak więc jest nas już 61 osób. Nowym członkom naszej organizacji życzymy dużo mocy do działania, wytrwałości i chęci w niesieniu pomocy osobom tego potrzebującym.

Sportowa wystawa muzealna w Nowodworzu

6 kwiecień 2016r.

Dzięki naszej współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie w Nowodworzu została zaprezentowana kolejna bardzo interesująca wystawa którą dzisiaj mogliśmy oglądnać z bardzo ciekawym i pasjonującym oprowadzeniem po tym temacie przez dziennikarza sportowego Pana Roberta Nogę. Historia sportu w Tarnowie sięga XIX wieku. Pierwszymi organizacjami o charakterze sportowym w tamtym okresie były: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" (uprawiano: gimnastykę, lekkoatletykę, łyżwiarstwo, kolarstwo, tenis, szermierkę, strzelanie) oraz Towarzystwo Strzeleckie.

Z wizytą u Solskiego

31 marzec 2016r.

Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami zorganizowało dziś dla swoich podopiecznych (szczególnie dla uczestników zajęć w grupie teatralnej Śmiałość) wyjście do tarnowskiego teatru na spektakl pt ""Z ziemi włoskiej do Polski”. Nie był to łatwy spektakl, jednak każdy kontakt z kulturą i sztuką jest sprawą niezwykle pożyteczną dla naszych podopiecznych.

Będziemy realizować program Patriotyzm Jutra 2016 :-)

29 marzec 2016r.

Miło nam poinformowac, że nasz projekt pt "Historia Naszych Stron - innowacyjne warsztaty historyczne i obywatelskie dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu tarnowskiego" uzyskał dofinansowanie z programu Patriotyzm Jutra 2016 (Muzeum Historii Polski ze środków Minista Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli kontynuować, i to w bardzo atrakcyjnej formie, nasze działania propagowania edukacji historycznej, obywatelskiej i patriotycznej skierowane konkretnie do osób niepełnosprawnych ze względu na zaburzenia psychiczne i uposledzenie umysłowe.

Start działań w ramach projektu Historia Naszych Stron już w czerwcu.

Zyczenia Wielkanocne

24 marzec 2016r.

Serdeczne życzenia wesołego Alleluja składają podopieczni, członkowie i zarząd Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami.

 

Niech radość Wielkanocy napełni Wasze serca nadzieją, wiarą, miłością i obfitością łask od Zmartwychwstałego Chrystusa!

Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2015 r.

16 marzec 2016r.

Informujemy, że Walne Zebranie Sprawozdawcze za działalność Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami w 2015 roku odbędzie się w dn. 15 kwietnia (piątek) o godzinie 11.00 (I termin) 11.30 (II termin). Zebranie odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia (Nowodworze 64).

Plan Walnego Zebrania Sprawozdawczego do pobrania poniżej.

Serdecznie zapraszamy i prosimy o liczne przybycie.

Nowe przedstawienie grupy teatralnej Śmiałość

14 marzec 2016r.

Z okazji urodzin prezes Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami pani Marty Jamrozik będąca pod naszą opieką grupa nteatralna osób niepełnosprawnych "Śmiałość" przygotowała okolicznościowe przedstawienie. Przedstawienie bardzo się podobało licznie zgromadzonej w salach domu pomocy w Nowodworzu publiczności. Były tańce, śpiewy, piękne kostiumy a po zakończeniu przedstawienia tort i życzenia dlas solenizantki. Duże podziękowania należa się opiekunowi grupy teatralnej Śmiałość panu Danielowi Zielińskiemu. Dzięki panu Danielowi nasza grupa teatralna działa jeszcze prężniej, występuje regularnie a program artystyczny prezentowany przez grupę jest na coraz wyższym poziomie artystycznym. Nam szczególnie do gustu przypadli soliści, pan Ryszard oraz pan Andrzej. A może założymy chór? Tego jeszcze w Nowodworzu nie było ;-)

Dzień Kobiet :-)

8 marzec 2016r.

Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym drogim paniom (podopiecznym Stowarzyszenia, współpracowniczkom, wolontariuszkom, sympatyczkom oraz członkiniom organizacji) wszystkiego naj naj najlepszego. Z okazji święta grupa teatralna osób niepełnosprawnych "Śmiałość" przedstawiła uroczystą akademię dla mieszkanek i pracownic Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowodworzu. Były występy, tańce, kwiaty i słodkości. Przedstawienie bardzo się paniom podobało. Niepełnosprawni aktorzy byli długo oklaskiwani przez publiczność.

95 urodziny naszej kochanej seniorki!

4 marzec 2016 r.

Dziś swoje 95 urodziny obchodzi Pani Romana, najstarsza podopieczna naszego Stowarzyszenia. Pani Romana mieszka aktualnie w Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu. Personel wraz z mieszkańcami placówki przygotowali dla Pani Romany wykwintne przyjęcie urodzinowe. Był tort, prezenty, kwiaty i życzenia 200 lat życia! Wszystkiego najlepszego Pani Romano!

Relacja z I Leśnego Marszobiegu.

1 marzec 2016r.

Pierwszy Leśny Marszobieg osób niepełnosprawnych im. Teodora Truchana ps "BARTOSZ" za nami. Ze wszechmiar była to udana impreza. W pierwszej edycji uczestniczyło, mimo niepogody, ponad 40 osób. Uczestnicy marszobiegu przebyli specjalnie przygotowaną trasę edukacyjną, ucząc się partyzanckich pieśni, poznając historię Żołnierzy Wyklętych oraz postać patrona biegu, Teodora Truchana ps "BARTOSZ". Wykład na temat działalności partyzanckiej swojego wuja "Bartosza" przeprowadził pan Krzysztof Kudrański. W ramach imprezy odbył sie również mini-turniej strzelecki na strzelnicy rekreacyjnej Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami. Udaną imprezę zakończyło "partyzanckie" ognisko i wspólne śpiewy.

Imprezę zorganizowali:

Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami

Grupa nieformalna Epidemia Pasji

DPS w Nowodworzu

ŚDS w Nowodworzu

Cześć i chwała bohaterom!

I Leśny Marszobieg Pamięci im . Teodora Truchana ps "BARTOSZ"

26 luty 2016r.

Grupa nieformalna Epidemia Pasji, Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami, Dom Pomocy Społecznej w Nowodworzu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowodworzu zapraszają na I Leśny Marszobieg Pamięci dla osób niepełnosprawnych im . Teodora Truchana ps "BARTOSZ".  Marszobieg jest hołdem dla Żołnierzy Wyklętych z regionu tarnowskiego oddanym przez osoby niepełnosprawne oraz ludzi i instytucje zajmujące się nimi. Grupa Epidemia Pasji jak również Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami od lat działają również na polu edukacji historycznej i patriotycznej skierowanej do osób niepełnosprawnych, w szczególności osób z zaburzeniami psychicznymi oraz upośledzeniem umysłowym. Organizowano m.in. rajdy szlakiem Batalionu AK „Barbara”, zajęcia edukacyjne, gry i zabawy ukierunkowane na poprawę świadomości historyczno – obywatelsko – patriotycznej, pod opieką Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne tworzyły multimedialne przewodniki historyczne dotyczące regionu tarnowskiego, opiekowały się grobami żołnierzy którzy polegli podczas walk I Wojny Światowej itd. Leśny Marszobieg Pamięci dla osób niepełnosprawnych im Teodora Truchana ps "BARTOSZ" jest kolejną inicjatywą edukacyjną, która mamy nadzieję na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń historycznych w regionie. Działania skierowane są w szczególności do osób niepełnosprawnych ze względu na zaburzenia psychiczne jak również upośledzenie umysłowe, głównie do osób przebywających w domach pomocy oraz środowiskowych domach samopomocy z regionu tarnowskiego.

Spotykamy się w Nowodworzu, pod budynkiem DPS, 29.02.2016 (poniedziałek) o godzinie 10.00

Marszobieg odbędzie się na terenach leśno – parkowych Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu w formie gry terenowej, tzw. Questingu, czyli zabawy edukacyjnej łączącej elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie celu głównego wyprawy. Trasa oraz zakres wiedzy zostaną ustalone  do możliwości biorących w biegu osób. Całość zakończy wspólne ognisko (herbata, kiełbaski)  połączone ze śpiewaniem pieśni żołnierskich.

Miłośnicy teatru

26 luty 2016r.

W ostatni lutowy piątek Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami zorganizowało dla swych podopiecznych wyjście do tarnowskiego teatru na sztukę "Kolega Mela Gibsona" na podstawie tekstu Tomasza Jachimka. Wesoły monogram aktora tarnowskiego teatru Jerzego Pala bardzo przypadł do gustu naszym podopiecznym. Bliskie obcowanie z kulturą i sztuką jest stałym elementem serwowanej przez nasze Stowarzyszenie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.

Mały Książe wg naszych aktorów

9 luty 2016r.

Na tegoroczny karnawał nasza Grupa Teatralna "Śmiałość" z Nowodworza opracowała przedstawienie jasełkowe pt. Święta z Małym Księciem. W inscenizacji oprócz scen bożonarodzeniowych pojawił się Mały Książę z powieści Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, który swoją postawą, filozoficznymi pytaniami oraz stwierdzeniami przekazał nam, że „w życiu liczy się tylko miłość". Aktorzy zaprezentowali widzom problemy współczesnego człowieka, jakimi są notoryczny brak czasu oraz istnienie zła. Dzieci, młodzież, dorośli - wszyscy zajęci są tylko sobą i swoimi sprawami. Nie zwracają uwagi na bożonarodzeniową szopkę i Jezusa. Ale wszystko dobrze się skończyło :-) Publiczność podczas każdego z występów biła gromkie brawa naszym super-aktorom.

MAKARENA z Nowodworza

1 luty 2016

Zobacz jak tańczą Macarenę członkowie naszej sekcji Nowodworze Pictures

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami za rok 2015

27 styczeń 2016r.

Rok 2015 był bardzo dobrym rokiem dla Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami w Nowodworzu. Udało się zrealizować większość celów i założeń, które przed sobą postawiliśmy na początku zeszłego roku.

Stowarzyszenie działało zgodnie ze swoim statutem, głównie w obszarach pomocy społecznej oraz integracji społecznej, zawodowej i obywatelskiej skierowanej do osób niepełnosprawnych (głównie osób z zaburzeniami psychicznymi). Stowarzyszenie swoją działalność w roku 2015 finansowało głównie z dotacji na realizację poszczególnych zadań, wpłat sponsorów i przyjaciół Stowarzyszenia oraz składek członkowskich. Sprawozdanie finansowe dostępne jest w odrębnym dokumencie. W roku 2015 dzięki działalności fundrisingowej udało się pozyskać dotację na realizację czterech projektów:

 

  • Realizacja projektu „Obywatel z Odzysku – rewitalizacja kompetencji społecznych i obywatelskich u osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu tarnowskiego”, który współfinansowany był ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Nasz projekt został bardzo wysoko oceniony i na jego realizację została przyznana kwota dotacji w wysokości 82715,00 zł. Dzięki realizacji projektu wszechstronnym wsparciem zostało objętych 30 osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnicy w ramach projektu brali udział w warsztatach stacjonarnych i praktycznych. Sztandarowym działaniem w projekcie Obywatel z Odzysku była tworzona przez uczestników Telewizja Świadomy Obywatel. Uczestnicy tworzyli reportaże i transmisje z najciekawszych wydarzeń w regionie, przeprowadzali wywiady ze znanymi osobistościami, uczyli się obsługi sprzętu multimedialnego, ćwiczyli autoprezentację. Wszystkie odcinki Telewizji Świadomy Obywatel dostępne są na kanale filmowym Stowarzyszenia na youtube.com/Nowodworze Pictures oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia www. czerwonedeby.org. Realizacja projektu „Obywatel z Odzysku” trwała od 1.05 do 31.12.2015r.

  • Realizacja projektu „Powrót do Przeszłości – integracja społeczna seniorów objętych pomocą instytucjonalną w placówkach powiatu tarnowskiego”, który współfinansowany był z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Na realizację projektu w wyniku konkursu przyznano dotację w kwocie 86596,00 zł. Dzięki realizacji zadania wsparciem objęto 24 seniorów, mieszkańców DPS oraz uczestników ŚDS, oraz, w ramach integracji międzypokoleniowej sześciu członkom grupy teatralnej Śmiałość. Uczestnicy projektu uczestniczyli w różnorodnych warsztatach i konsultacjach oraz brali udział w ciekawych wyjściach do miejsc użyteczności publicznej (kino, teatr, koncerty, muzea, wystawy, zawody sportowe i in). Brali tez udział w bardzo ciekawych wyjazdach integracyjnych do Kazimierza Dolnego oraz do Krynicy. Najważniejszym produktem projektu była realizacja przez uczestników filmu pt. „Powrót do Przeszłości”. Uczestnicy projektu (seniorzy + członkowie grupy teatralnej) byli realizatorami jak i aktorami w tej produkcji. Film „Powrót do Przeszłości” dostępny jest na kanale filmowym Stowarzyszenia youtube.com/ Nowodworze Pictures oraz na stronie internetowej www. czerwonedeby.org. Projekt „Powrót do Przeszłości” trwał od maja do końca grudnia 2015r.

  • Flesz Historii- Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego- projekt współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Bardzo udane warsztaty, które objęły wsparciem 14 osób niepełnosprawnych. Warsztaty ukierunkowane były na podniesienie wiedzy historycznej i świadomości obywatelskiej u osób niepełnosprawnych. Uczestnicy namacalnie, poprzez wyjścia na szlaki historyczne, poznawali historię i tradycję regionu tarnowskiego. Dla uatrakcyjnienia projektu, uczestnicy podczas wyjść byli wyposażeni w aparaty fotograficzne, którymi dokumentowali zwiedzane miejsca i obiekty. Ze zdjęć uczestników projektu powstał „Multimedialny Album Historyczny” regionu tarnowskiego, który dostępny jest na stronie internetowej www. czerwonedeby.org oraz na specjalnie stworzonej stronie www. fleszhistorii.pl. Projekt trwał od 1.07 do 31.10.2015r. Dotacja to 5607,21 zł.

  • Puchar Króla Strzelców – drużynowy turniej strzelectwa rekreacyjnego dla osób niepełnosprawnych objętych pomocą instytucjonalną w placówkach Województwa Małopolskiego- projekt uzyskał wsparcie w kwocie 3659,49 zł ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Dzięki realizacji projektu udało się zorganizować na naszej strzelnicy I Wojewódzki Drużynowy Turniej Strzelectwa Rekreacyjnego dla osób niepełnosprawnych. Turniej, mimo wybitnie nieudanej pogody zgromadził na starcie sześć drużyn reprezentujących różne instytucje i podmioty udzielające wsparcia osobom niepełnosprawnym z terenu Województwa Małopolskiego. Uczestniczyły drużyny z Nowodworza, Tarnowa, Nowego Sącza i Wolbromia. Łącznie wystąpiło 24 zawodników, a w imprezie udział wzięło około 60 osób. Działania tego projektu były dla nas priorytetowe, szczególnie ze względu na zeszłoroczną nagonkę medialną jaka spotkała nasze Stowarzyszenie pod koniec 2014 i na początku 2015roku. Realizacją projektu Puchar Króla Strzelców udowodniliśmy, że strzelectwo to doskonała zabawa a zarazem dobry sposób aktywizacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu odbyła się pod patronatem Policji.

 

W roku 2015 Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami było również inicjatorem i organizatorem kolejnej wyprawy integracyjno – turystycznej, tym razem na specjalne życzenie podopiecznych, do Grecji. Dzięki sprawnej akcji fundraisingowej, hojności naszych dobroczyńców i przyjaciół oraz dobrej woli i szczodrości pewnego szacownego zaprzyjaźnionego  łódzkiego biura turystycznego (główny organizator) udało się nam zorganizować wyjazd 22 osób niepełnosprawnych + 7 osób opieki do miejscowości Pantaleimonas na Riwierze Olimpijskiej. Dzięki w/w działaniom podopieczni Stowarzyszenia jak i opieka zapłacili za 12 dniowy pobyt w pensjonacie, z przejazdem i całodziennym wyżywieniem, ubezpieczeniem i wycieczkami fakultatywnymi jedynie po 699 zł. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić również Meteory, byli na szczycie Góry Olimp, brali udział w Greckim wieczorze czy też wspaniałym rejsie na wyspę Skiatos. Fotografie z wyprawy do Grecji dostępne są na stronie www . czerwonedeby.org oraz na facebooku.

Kolejnym sztandarowym działaniem Stowarzyszenia w roku 2015 była organizacja dorocznej imprezy integracyjnej pt. Noc Świętojańska. Impreza ta była nieco skromniejsza niż zwykle, głównie ze względu na uzyskanie mniejszego niż zwykle dofinansowania ze środków PFRON będących w dyspozycji Powiatu Tarnowskiego. Mimo mniejszego niż zwykle rozmachu tradycja została podtrzymana, a w imprezie integracyjnej wzięło udział około 150 osób niepełnosprawnych.  Stowarzyszenie było również organizatorem i partnerem dla DPS w Nowodworzu i ŚDS w Nowodworzu przy organizacji różnych działań skierowanych do osób niepełnosprawnych (m.in. koła zainteresowań, organizacja zawodów sportowych, organizacja konkursów itp.).

Do Stowarzyszenia zapisały się kolejne osoby, tak więc jest nas już aktualnie 58 osób. Stowarzyszenie rozwija się na chwilę obecną bardzo poprawnie, pozostaje mieć nadzieję, że rozwój organizacji będzie trwały i stabilny. W roku 2016 obchodzić będziemy 10-lecie naszej działalności (zebranie założycielskie Stowarzyszenia odbyło się w październiku 2006 roku). Planujemy chociażby skromne obchody tego naszego pierwszego jubileuszu. Poza tym plany na rok 2016 to dalsze działania projektowe, które wspierać będą funkcjonowanie społeczne, zawodowe czy obywatelskie naszych podopiecznych - osób niepełnosprawnych.

 

 

Z poważaniem:

 

Zarząd Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami

Zapraszamy do odwiedzania naszych zakładek projektowych!

2015r.

Zapraszamy do odwiedzania zamieszczonych na naszej stronie zakładek dotyczących realizowanych przez nas w tym roku (jak również w latach ubiegłych) działań projektowych. Szczególnie zapraszamy na zakładki aktualnie realizowanych projektów.

Klikamy na odnośnik DZIAŁANIA/PROJEKTY, a następnie wybieramy do zakładki którego z realizowanych projektów chcemy się przenieść.

Dodatkowo zamieszczamy linki:

 

Projekt „Powrót do Przeszłości - integracja społeczna seniorów objętych pomocą instytucjonalna w placówkach Powiatu Tarnowskiego” (ASOS 2015)

link: http://kosinskikrzysztof.wix.com/czerwonedeby#!pusta/c1zlz

 

Projekt „Obywatel z odzysku - rewitalizacja kompetencji społecznych i obywatelskich u osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu tarnowskiego” (FIO 2015)

link: http://kosinskikrzysztof.wix.com/czerwonedeby#!pusta/c14lv

 

Projekt „Flesz Historii – Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego” (UMWM 2015)

link http://kosinskikrzysztof.wix.com/czerwonedeby#!flesz-historii-2015-umwm/cjr3

 

Projekt „Puchar Króla Strzelców – drużynowy turniej strzelectwa rekreacyjnego dla osób niepełnosprawnych objętych pomocą instytucjonalną w placówkach Województwa Małopolskiego”(UMWM2015 link http://kosinskikrzysztof.wix.com/czerwonedeby#!puchar-krla-strzelcw-2015-umwm/cpoq

 

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Dbamy o żołnierskie mogiły

4 listopad 2015r.

Jak co roku członkowie Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami, zaopatrzeni w grabie, łopatki i inne przydatne narzędzia udali się na pobliskie cmentarze wojskowe, by należycie przygotować je do zbliżającego się dnia wszystkich świętych. Uporządkowano groby żołnierzy, którzy zginęli podczas walk na froncie I Wojny Światowej. Każdy taki nagrobek, których jest w naszym regionie bardzo dużo to świadek dziejów. Wiążą się z nim nie tylko wielkie wydarzenia, historia całych narodów, ale często a  nawet przede wszystkim historia pojedynczych ludzi. Dlatego nie rozróżniamy grobów na Polskie, Niemieckie, Rosyjskie czy Austriackie, lecz opiekujemy się nimi wszystkimi. Sprawowana nad nimi opieka chroni je przed zniszczeniem i zapomnieniem. Dodatkowo jest to również lekcja historii dla naszych, łaknących wiedzy historycznej podopiecznych.

CYKL DEBAT OBYWATELSKICH / NOWODWORZE 2015

20 październik 2015r.

Uczestnicy projektu „Obywatel z odzysku – rewitalizacja kompetencji społecznych i obywatelskich u osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu tarnowskiego” w ramach realizacji założeń projektowych odbyli szereg spotkań z kandydatami na parlamentarzystów w mających się odbyć 25 października wyborach do Sejmu i Senatu RP.

Please reload

bottom of page