top of page

O NAS

Stowarzyszenie "Dom pod Czerwonymi Dębami" działa na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku - Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. nr 79, poz. 855 z 2001 r.) i posiada osobowość prawną.

Spotkanie założycielskie odbyło się dnia 10 października 2006 roku a Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 2 stycznia 2007 roku - KRS 0000271087. Zakres działania (cele i ich realizację) oraz wewnętrzną organizację struktur Stowarzyszenia określa Statut. Aktualnie w Stowarzyszonych jest 58 (stan na 1.01.2016r.) członków, głównie wieloletnich praktyków w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Raz w roku odbywają się Walne Zebrania Sprawozdawcze na którym też są ustalane bieżące zadania i roczne plany działania. Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata.

 

Do podstawowych celów Stowarzyszenia należy m.in.:

- podnoszenie standardu życia mieszkańców DPS i uczestników ŚDS, dbałość o interesy osób niepełnosprawnych, wspieranie rozwoju fizycznego i osobowego niepełnosprawnych, działanie na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, umożliwienie aktywnego uczestniczenia niepełnosprawnych w życiu społecznym, działalność charytatywna, organizowanie konferencji, szkoleń, kursów, imprez kulturalnych, pozyskiwanie środków na działalność statutową.

 

Powyższe cele są realizowane poprzez m.in.:

- współdziałanie z instytucjami i organizacjami pozarządowymi

- prowadzenie różnych form wsparcia i terapiipromowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu

- tworzenie sprzyjających warunków rozwoju, godnego życia w integracji ze środowiskiem

- uczestniczenie w kursach dotyczących niepełnosprawności oraz kierunków i metod terapii.

- W ciągu tych kilku lat działania udało nam się pozyskać środki finansowe pochodzące od darczyńców i sponsorów oraz z grantów na działalność statutową.

 

Aktualnie posiadamy 58 członków, a pod stałą opieką stowarzyszenia pozostaje ok 190 osób (wiek od 18 do 97 lat, osoby starsze, niezaradne życiowo lub fizycznie i/lub niepełnosprawne ze względu na schizofrenie, depresje i in. zaburzenia psychiczne oraz upośledzenie umysłowe). Posiadamy doświadczenie w realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z zewnętrznych grantów.

W 2013 roku realizowaliśmy projekt współfinansowany ze środków PO FIO (integracja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi, dotacja 40800zł – partner- Starostwo Powiatowe w Tarnowie). W 2013r. realizowaliśmy również zadanie publiczne z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej “Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”- dotacja 30000zł. Oba te projekty służyły integracji społecznej oraz zawodowej osób niepełnosprawnych, oba zostały skrupulatnie zrealizowane i rozliczone (potwierdzenia rozliczenia z grantodawcami).

W roku 2014 organizacja realizowała projekt finansowany z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 -2020 (integracja międzypokoleniowa niepełnosprawnych seniorów- dotacja 70000zł)- w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie, projekt finansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014 (warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych- dotacja 14000zł) oraz udzieliło wsparcia dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych z Gminy Tarnów w ramach akcji charytatywnej TVP S.A. Reklama Dzieciom (warsztaty integracyjne- dotacja 10000zł)- partnerstwo Gmina Tarnów. Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami było również w 2014r. organizacją wspierającą lokalną grupę nieformalną przy realizacji projektu finansowanego przez Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Małopolska Lokalnie (działania sportowe i obywatelskie dla osób niepełnosprawnych- dotacja 4950zł).

W roku 2015 realizowaliśmy projekt wspierający integrację międzypokoleniową z programu ASOS („Powrót do Przeszłości – integracja społeczna seniorów objętych pomocą instytucjonalna w placówkach powiatu tarnowskiego”- dotacja 86596zł), projekt „Obywatel z Odzysku – rewitalizacja kompetencji społecznych i obywatelskich u osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu tarnowskiego” (Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, kwota dofinansowania 82715zł, partnerstwo Starostwo Powiatowe w Tarnowie) oraz projekty realizowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego (Flesz Historii – Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego – dotacja 8600zł, Puchar Króla Strzelców – drużynowy turniej strzelectwa rekreacyjnego dla osób niepełnosprawnych objętych pomocą instytucjonalną w placówkach Województwa Małopolskiego – 5600zł- patronat Policji).

Przez poprzednie lata realizowaliśmy Program PEAD/Bank Żywności (2008-2013), jesteśmy organizatorem cyklicznych imprez integracyjnych dla dzieci, młodzieży, osób starszych, osób niepełnosprawnych we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie i PFRON (m.in. doroczna impreza pt. “Noc Świętojańska” dla ok 250 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym) oraz współorganizatorem cyklicznych zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych (drużyna piłkarska złożona z osób niepełnosprawnych, będąca pod opieką Stowarzyszenia, w roku 2012 i 2013 awansowała do finałów międzynarodowych rozgrywek SeniCup którego finał rozgrywany jest corocznie w Toruniu) oraz wydarzeń kulturalnych do nich skierowanych (wspomagamy organizację wystaw prac plastycznych, koło teatralne (grupa teatralna osób niepełnosprawnych Śmiałość”), filmowe (Nowodworze Pictures), historyczne, pracownie rękodzieła). Zajmujemy się organizacją wyjazdów, turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, głównie zamieszkałych w domach pomocy społecznej lub środowiskowych domów samopomocy z terenu powiatu tarnowskiego. W 2014r. organizowaliśmy wyjazd osób niepełnosprawnych (podopiecznych Stowarzyszenia) na uroczystości kanonizacyjne Papieża Jana Pawła II do Rzymu. Dzięki pomocy sponsorów i przyjaciół Stowarzyszenia tygodniowy wyjazd został połączony z wizytami integracyjnymi w domach pomocy/ośrodkach pomocowych we Włoszech. W 2015r. zorganizowaliśmy 10-dniowy pobyt dla osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu tarnowskiego w Grecji (dzięki akcji fundraisingowej Stowarzyszenia większość kosztów udziału w wyjeździe osób niepełnosprawnych pokryli sponsorzy). Stowarzyszenie Dom pod Czerwonymi Dębami zostało wyróżnione, jako jedna z 20 organizacji w Małopolsce certyfikatem "Dobra Jakość III Sektora". Od samego początku swego istnienia wspieramy osoby potrzebujące i ich otoczenie (rodziny, opiekunów) pomagając im pokonać przeszkody na drodze do godnego życia.

 

Wiemy, że aby prężniej działać potrzebne są wciąż nowe środki. Dlatego zwracamy się do wszystkich, którzy mogą i chcą wspomóc naszą działalność o wsparcie finansowe i o wpłaty na konto Stowarzyszenia za co z góry dziękujemy.

 

nr konta: 05 1240 5194 1111 0010 2188 2590

 

Jeżeli Ktoś chciałby uzyskać więcej informacji na temat Stowarzyszenia i jego działalności niech do nas zadzwoni, napisze lub po prostu przyjedzie.

 

Nasz adres:

Stowarzyszenie "Dom pod Czerwonymi Dębami"

33-112 TarnowiecNowodworze 64

tel. 14 679 53 12 w.14

bottom of page