top of page

MULTIMEDIALNY ALBUM HISTORYCZNY REGIONU TARNOWSKIEGO

31 październik 2015r.

 

Z wielkim zadowoleniem i dumą prezentujemy Państwu Multimedialny Album Historyczny Regionu Tarnowskiego, który powstał podczas realizacji projektu „Flesz Historii – Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego”

Wszystkie zdjęcia i multimedia zawarte w Albumie są dziełem osób niepełnosprawnych, biorących udział w realizacji projektu.

 

www.fleszhistorii.pl

 

Informujemy również, że całość albumu jest objęta licencją Creative Commons 3.0 Polska, więc zachęcamy do korzystania z zasobów zawartych na stronie

 

Projekt „Flesz Historii – Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego” realizowany był przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Zakończenie projektu FLESZ HISTORII

30 październik 2015 r.

Dziś w siedzibie Stowarzyszenia Dom pod Czerwonymi Dębami w Nowodworzu odbyła się uroczystość zakończenia projektu „Flesz Historii – Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego”. Przez trzy miesiące zajęć merytorycznych w ramach realizacji projektu było okresem intensywnej pracy ale i doskonałej zabawy edukacyjnej dla osób niepełnosprawnych. W ciągu trzech miesięcy uczestnicy projektu odbyli szereg zajęć warsztatowych, które bez wątpienia bardzo pozytywnie wpłynęły na wiedzę i doświadczenie uczestników w obszarze ich świadomości obywatelskiej, a przede wszystkim znajomości historii regionu tarnowskiego. Uczestnicy projektu spędzili łącznie 24 h warsztatowe na zajęciach obywatelskich i patriotycznych, 24 h warsztatowe na zajęciach historycznych, odbyli również sześć wypraw (łącznie 24h) szlakami historycznymi ziemi tarnowskiej. W ramach realizacji projektu powstał również Multimedialny Album Historyczny Regionu Tarnowskiego, w którym znajdują się opisy i zdjęcia z wypraw historycznych uczestników projektu. Wszystkie zdjęcia znajdujące się w albumie są autorstwa osób niepełnosprawnych uczestniczących w realizacji projektu i udostępnione do wykorzystania przez wszystkich chętnych na zasadzie licencji Creative Commons 3.0 Polska. Uczestnictwo w projekcie było dla osób niepełnosprawnych wielką przygodą, zdobyta wiedza i doświadczenie w zakresie kompetencji obywatelskich oraz historycznych zostanie w głowach uczestników na zawsze. Działania podjęte w projekcie Flesz Historii bez wątpienia są bardzo potrzebne i pożyteczne, dlatego dołożymy wszelkich starań by kontynuować podobne warsztaty w przyszłości.

Uroczystość zakończenia projektu zgromadziła wszystkich uczestników, przyjaciół, trenerów, wolontariuszy, osoby pomagające w realizacji projektu. W miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku podsumowano realizację, wręczono dyplomy ukończenia projektu oraz zaprezentowano szerszej publiczności Multimedialny Album Historyczny Regionu Tarnowskiego. Album promowany będzie teraz przez nasze stowarzyszenie na stronach internetowych oraz poprzez media społecznościowe.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Ostatni miesiąc realizacji Flesza Historii

12 październik 2015r.

Pełną parą trwają prace nad realizacją projektu „Flesz Historii – Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego”. Wrzesień był miesiącem intensywnej, ale bardzo pożytecznej pracy dla uczestników projektu. Odbyły się dwie wyprawy z przewodnikiem. Pierwsza z wypraw to historia jednego z najważniejszych rodów Tarnowa, Sanguszków. Uczestnicy wyprawy zwiedzali m.in. wieżę ratuszową, Stary Cmentarz, posiadłości Sanguszków na Gumniskach, oraz przeszli szlakiem pomników i miejsc pamięci związanych z historią miasta i regionu. Druga wyprawa odbyła się szlakiem znamienitych osób związanych z miastem i regionem tarnowskim w XX w. Uczestnicy projektu wraz z przewodnikiem zwiedzali m.in. muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, zwiedzali tez miejsca związane z twórcami przemysłu w regionie, Ignacego Mościckiego oraz Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wyprawy poprzedzone są odpowiednimi (powiązanymi tematycznie z mającą się odbyć wyprawą) teoretycznymi warsztatami historycznymi, realizowanymi w ramach Warsztatów Historii Regionu Tarnowskiego. Dodatkowo warsztaty uzupełnione są również zajęciami w ramach Warsztatów świadomości patriotycznej i obywatelskiej. We wrześniu skupiono się na nich na promocji udziału osób niepełnosprawnych w wyborach czy referendach. Frekwencja podczas zajęć teoretycznych jak i praktycznych jest niemal stuprocentowa, co bardzo nas cieszy i utwierdza w przekonaniu, że pomysł i realizacja takiego projektu jak „Flesz Historii” jest niezwykle potrzebnym i ciekawym elementem edukacji i terapii społecznej osób niepełnosprawnych.

Wrześniowy FLESZ. Relacja

28 wrzesień 2015r.

Projekt „Flesz Historii - Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego”. Dla uczestniczących w zajęciach wspierających świadomość obywatelską i patriotyczną wśród osób niepełnosprawnych to wspaniała interaktywna przygoda edukacyjna. Przygoda z historią regionu tarnowskiego, miasta Tarnowa oraz sztuką fotografowania i kręcenia krótkich filmów.. Dla przypomnienia w pierwszym miesiącu realizacji projektu uczestnicy zapoznali się z najstarszą historią regionu oraz grodu Leliwitów. Zajęcia teoretyczne były wprowadzeniem i przygotowaniem do praktycznego i naocznego poznawania historii regionu podczas wypraw prowadzonych przez trenerów warsztatów pracy twórczej jak i profesjonalnej przewodniczki Pani Kingi Smółki.

Relacja z sierpniowych warsztatów w ramach projektu Flesz Historii

27 sierpień 2015r.

Minął pierwszy miesiąc realizacji zajęć warsztatowych w ramach projektu „Flesz Historii - Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego”. Pierwszy miesiąc realizacji okazał się wielkim sukcesem edukacyjnym i organizacyjnym, mimo, że tak uczestnicy projektu, jak i trenerzy ewidentnie się dopiero rozkręcają. W miesiącu sierpniu odbyły się bardzo ciekawe zajęcia teoretyczne z zakresu historii regionu tarnowskiego. Jak ich uzupełnienie uczestnicy projektu uczestniczyli również w zajęciach wspierających świadomość obywatelską i patriotyczną wśród osób  niepełnosprawnych. Zajęcia teoretyczne były jakoby wprowadzeniem i teoretycznym przygotowaniem do praktycznego i naocznego poznawania historii regionu podczas wypraw prowadzonych przez trenerów warsztatów pracy twórczej jak i profesjonalnej przewodniczki. Uczestnicy projektu odbyli w sierpniu dwie wyprawy szlakiem historycznym w Tarnowie i jego najbliższej okolicy. Pierwsza wyprawa odbyła się pod hasłem Tarnów i okolice – czasy najdawniejsze”. Uczestnicy zwiedzali i utrwalali za pomocą aparatów fotograficznych górującą nad Tarnowem wieś Zawadę oraz ruiny zamku na Górze Św. Marcina. Dowiedzieli się o początkach osadnictwa w regionie jak i o lokacji i rozwoju miasta Tarnowa na przestrzeni dziejów. Zwiedzanie „z aparatem” okazało się strzałem w dziesiątkę, co potwierdziła kolejna z wypraw, tym razem szlakiem tarnowskich muzeów. Uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum Okręgowe w Tarnowie (wystawa Panorama Siedmiogrodzka oraz wystawa znalezisk archeologicznych w regionie tarnowskim), tarnowską Katedrę, Ratusz (wraz z tzw.Domem skazańców), zabytkowy Dom Mikołajowskich, Bramę Krakowską, zaułek Łokietka (fragmenty murów obronnych miasta), basztę obronną oraz tzw. Małe schody przy ulicy Bernardyńskiej. Zwiedzanie i pożegnanie z panią przewodnik nastąpiło przy klasztorze Ojców Bernardynów. Zajęcia realizowane w ramach projektu Flesz Historii są wspaniałą przygodą i edukacją historyczną dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy z niecierpliwością oczekują już zajęć w miesiącu wrześniu.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Rozpoczynamy działania w projekcie FLESZ HISTORII

3 sierpień 2015r.

Zakończyła się rekrutacja do projektu „Flesz Historii – Multimedialne warsztaty świadomości historycznej i obywatelskiej dla osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego”. Projekt ten realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Podczas trwania rekrutacji chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiło 21 osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przyjętymi zasadami rekrutacji obowiązywała zasada kolejności zgłoszeń. Pierwsze 14 osób spełniające kryteria rekrutacji (osoba niepełnosprawna ze względu na zaburzenia psychiczne, zamieszkała w Tarnowie lub Powiecie Tarnowskim) zostało przyjęte do realizacji projektu. Pozostałe 7 osób utworzą listę rezerwową. Projekt potrwa do 31 października 2015r. Wraz z początkiem sierpnia rozpoczynamy działania merytoryczne projektu (warsztaty świadomości obywatelskiej i patriotycznej, warsztaty historii regionu tarnowskiego, tworzenie przewodnika-albumu fotograficznego z wyjść z przewodnikiem). Realizacja projektu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, kadra trenerska jak i grupa uczestników projektu tryskają energią i chęcią działania, tak więc nie zostaje nam nic innego jak ruszać z projektem DO PRZODU! Relacje jak i zdjęcia z realizacji projektu na bieżąco na czerwonedeby.org jak również na facebooku.

Please reload

bottom of page